Ulusal Felsefe Olimpiyatlarında ilk 50’de Bursa’dan sadece Nova Okulları öğrencisi Berke Mostar Gültekin  yer aldı

Ulusal Felsefe Olimpiyatlarında ilk 50’de Bursa’dan sadece Nova Okulları öğrencisi Berke Mostar Gültekin yer aldı

25. Ulusal Felsefe olimpiyatı sonuçları açıklandı. İlk 50’ye girenler yayımlandı. Listede Bursa’dan sadece Nova Fen ve Anadolu Lisesi 10. Sınıf öğrencisi Berke Mostar Gültekin yer aldı. Türkiye genelinden 385 öğrencinin katıldığı Ulusal Felsefe Olimpiyatı’nda Berke Mostar Gültekin 46’ıncı oldu.

Salgın koşulları nedeniyle elektronik ortamda gerçekleşen 25. Ulusal Felsefe Olimpiyatları Türkiye Felsefe Kurumu (TFK) tarafından düzenleniyor. 1979 yılından beri, UNESCO’ya bağlı Felsefe ve İnsan Bilimleri Konseyi’ne üye 13 Federasyondan biri olan Uluslararası Felsefe Kuruluşları Federasyonu’nun (FISP) üyesi TFK Türkiye’nin uluslararası felsefe dünyasında yerini almasını sağlayan kuruluş olarak nitelendiriliyor.

TFK 1993 yılından beri Ulusal Felsefe Olimpiyatlarını düzenliyor ve bu yarışmada birinci ve ikinci olan öğrencilerin Uluslararası Felsefe Olimpiyatlarına katılmasını sağlıyor. Yarışmada Nuran Direk başkanlığında oluşan İstanbul’daki jüri  incelemesi sonucunda ilk 50 belirleniyor ve yayımlanıyor. Dünya felsefe Olimpiyatına katılacak ilk iki isim ise  ünlü duayen felsefeci Prof. Dr.İonna Kuçuradi tarafından yapılan değerlendirme ile saptanıyor.

TFK tarafından yapılan açıklamada Ulusal Felsefe Olimpiyatı’nın kar amacı gütmediği ve ücrete tabi olmadığı belirtilerek amacı şöyle özetleniyor:

“ Yaratıcı düşünme ve araştırma ruhunu geliştirmek, düşünme uğraşısının kendi başına değerini göstermek; düşünsel etkinliklerle ilgili yarışma ruhu yaratmak; bilginin antropolojik temelleri üstünde düşünmeye teşvik ederek, bilimsel çalışmaların etik gereklerle bütünleşmesine yardımcı olmak; çağdaş dünyanın düşünsel ve etik problemleri üzerinde düşünme yeteneğini geliştirmeye ortam hazırlamak; okullarda insancıl düşüncenin ve eğitimin geliştirilmesine katkıda bulunmak.”