Prof. Dr. Vahide Savcı; Doğru solunumla stresi yönetmek”

Prof. Dr. Vahide Savcı; Doğru solunumla stresi yönetmek”

Nova Okulları’nda “Doğru solunumu öğreniyoruz, stresimizi yönetiyoruz” başlıklı söyleşide Prof. Dr. Vahide Savcı öğrencilere doğru nefes alma tekniklerini uygulamalı olarak anlattı.

Prof. Dr. Vahide Savcı öğrenim çağındaki gençlere doğru solunumu öğretmek için başlattığı projenin ilk etabında Nova Okulları öğrencileriyle buluştu. Nefesin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Vahide Savcı “Nefes her an vücudumuza girer ve çıkar. Aldığımız her nefeste havayı içer, verdiğimiz her nefeste dünyaya iade ederiz. Hayatımız ona bağlıdır” dedi.

 

Prof. Dr. Savcı “Doğru solunum sadece burundan soluk alıp verilerek yapılan, diyafram kasımızı verimli olarak kullandığımız ve hızını yavaşlattığımız bir solunumdur. Aslında burun solunumunun önemi ve faydaları binlerce yıl öncesinden de bilinen bir konudur. Kadim nefes tekniklerinin, birkaç özel hali dışında, hepsi burun solunumuyla yapılır” diye konuştu.

Ağız solunumunun zararlarına dikkat çeken Prof. Dr. Savcı Ağız solunumunun sığ ve hızlı olduğunu, solunum hızlandığında beynin “Tehlikeli bir durum var” sinyali gönderdiğini, böylece kan basıncının yükselip kalp atışlarının hızlandığını ve sindirim sisteminin çalışmasını durdurduğunu, kortisol seviyesi ile kan şekerinin yükseldiğini anlattı.

Prof. Dr. Savcı burnun solunan havayı filtre ettiğini, temizleyip ısıttığını ve nemlendirdiğini belirterek “Böylece akciğerlerimize temiz, ısıtılmış ve nemli bir havayı göndermiş oluruz. Ayrıca sinüslerimizi sadece burun solunumu yaparken havalandırabiliriz. Sinüslerimiz ve diyaframımızı verimli kullanarak solunum yaptığımızda, kronik omurga ağrılarımız, sindirim sorunlarımız azaldığı gibi, kaygı, endişe, depresyon gibi psikolojik sorunların da azaldığı gösterilmiştir” diye konuştu. Diyafragmatik solunumun yavaş solunumu kolaylaştırdığına değinen Prof. Dr. Savcı
doğru solunumun öğrencilerin gündelik streslerinin yanı sıra sınav stresini aşmalarına da önemli katkısı olacağına değinerek öğrencilere doğru solunum tekniklerini uygulamalı olarak gösterdi.

Söyleşiyi değerlendiren Prof. Dr. Vahide Savcı; “Projemizin ilk ayağında Nova Okulları’nın kurucusu değerli eğitmen ve fizikçi Canan Topsakal ile yollarımız kesişti. Okullarda sadece sınav odaklı öğrenmenin yeterli olmadığını, sağlıklı davranış biçimlerinin geliştirilmesinin de çok önemli olduğunu bilen ve bunu kurumunda başarıyla uygulayan Canan Hanım ve 9. Sınıfın pırıl pırıl gençleri ile bugün birlikteydik. Ben de ilk kez gençlerle buluşmanın heyecanını yaşadım. Çok keyifli saatlerin ardından her birimiz yüzlerimizde gülücüklerle güne devam ettik. Canan Hanım’a hem bana hem de öğrencilerine bu fırsatı verdiği için, Nova Okulları öğretmenlerine, öğrencilerine ilgileri ve nazik birliktelikleri için çok teşekkür ediyorum. Projemiz diğer sınıflarla devam edecek” yorumunda bulundu.

PROF. DR. VAHİDE SAVCI KİMDİR?

1985 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni derece ile bitirdi ve 1991 yılında aynı üniversitede Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı’nda eğitimini tamamlayarak uzmanlık derecesi aldı. 1992-1994 yılları arasında Massacchusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Beyin ve Kognitif Bilimler Departmanı’nda , Prof. Dr. Richard Wurtman’ın yönettiği Nöroendokrin Düzenleme Laboratuvarı’nda doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı.

Farmakoloji yaşamı boyunca temel araştırma ve ilgi alanı parasempatik sistemin, diğer adıyla, kolinerjik sistemin farmakolojisi oldur. Dolayısıyla Wellbeing felsefesinin merkezinde yer alan vagus sinirini içeren temel otonom sistemlerle ilgili olarak çalıştı ve bu alanlarda çok sayıda uluslararası yayın, bildiri ve ödüllerin sahibi oldu.

1996 yılında Doçent, 2002 yılında Profesörlük ünvanlını aldı. 2021 yılında emekli olana kadar Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı’nda birçok akademik ve idari görevler üstlendi.

Prof. Dr. Vahide Savcı’nın akademik ve idari görevleri şöyle:

2004-2008 yıllarında Anabilim Dalı Başkanlığı yapan Prof. Dr. Vahide Savcı, 2007-2013 yılları arasında TÜBİTAK Sağlık Bilimleri Araştırma Grubu’nda Komite Üyesi, 2009-2011 yılları arasında Tıp Fakültesi Eğitimden Sorumlu Dekan Yardımcısı ve 2008-2012 yılları arasında Üniversite Bilimsel Araştırma Komisyonu’nda Tıp Fakültesi Temsilcisi olarak görev aldı..

Çok yönlü olan Prof. Dr. Vahide Savcı 2001 yılında, 4 yıl boyunca gece derslerine devam ettiği, Bursa Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Türk Sanat Müziği Bölümü’nden mezun oldu. 2015 yılından beri karakalem çizim ve suluboya resim ile ilgilenmekte. Başlangıçta ressam ve grafik sanatçısı Pat Howard’ın “Thepaintedprism” adlı web sitesi üzerinden programladığı 12 modül içeren suluboya teknikleri eğitimini tamamladı. 2019 yılında Bursa Terminal Fikir Sanat Atölyesi’nde karakalem çizim ve suluboya resim derslerine başladı.

2020-2021 yıllarında Gedik Üniversitesi ve Yükselen Çağ Wellbeing Akademi’nin programladığı Wellbeing Uzmanlığı Temel ve İleri Seviye Eğitimlerini tamamlayarak dönem birincisi olarak mezun oldur. Aynı tarihlerde Chopra Center Meditasyon Eğitimi Sertifikası’nı da aldı.

2021 yılı Ocak-Mayıs arasında Gedik Üniversitesi ve Yükselen Çağ Wellbeing Akademi’nin programladığı Biyointegratif Nefes Temel ve İleri Seviye Eğitimlerine devam ederek mezun oldu.

Prof. Dr. Vahide Savcı  Wellbeing Uzmanı ve Biyointegratif Nefes Terapisti olarak bireysel danışmanlık ve eğitimler veriyor. Eğitim içeriklerini ve solunum, sindirim, zihin sağlığına odaklı haftalık blog yazılarını www.vahidesavci.com web sayfasında paylaşıyor.