ODTÜ  Bursa Mezunlar Derneği Nova Okulları’nı ziyaret etti

ODTÜ  Bursa Mezunlar Derneği Nova Okulları’nı ziyaret etti

Nova Fen ve Anadolu Lisesi’ni ziyaret eden ODTÜ Bursa Mezunlar Derneği yönetim kurulu ve üyeleri   Okul Kurucusu Canan Topsakal’dan eğitim ve öğretim faaliyetleri; Fotoğraf Sanatçısı Ömer Ziya Topsakal’dan Ara Güler sergisi  ve fotoğraf sanatı hakkında bilgi aldı.

Nova Okulları hakkında bilgi veren Canan Topsakal, akademik eğitimin yanı sıra öğrencilerin sanat, edebiyat ve sporda da donanımlı bireyler olarak yetişmesine önem verdiklerini anlattı. 11. ve 12. sınıf öğrencilerinin kişiye özel ders takviyesiyle masa başı çalışması yaptıklarına dikkat çeken Canan Topsakal “Türkiye’de 10 bin 200 lise var. 2 milyon 500 bin öğrenci sınava giriyor. 500 bini ikinci kez giriyor. İlk 20 bin dolu oluyor. Türkiye’de ilk 40 bine giren öğrenci ODTÜ’ye girebiliyor. Son yıllarda ilk 5 bine giren öğrenci devlet okullarını tercih etmiyor” dedi.

Nova Okulları’ndaki Ara Güler sergisi hakkında bilgi veren Ömer Ziya Topsakal “Ara Güler sergimiz için kendisini tanıyan Kreatör Engin Özendes’ten destek aldık” dedi. Ardından Nova Okulları Fotoğraf Kulübü öğrencilerinin fotoğraflarından oluşan sergiyi de ODTÜ Mezunları derneği üyelerine gösteren Ömer Ziya Topsakal “Bu fotoğrafları seçerken eleme yaptık. Önemli olan öğrencilerin fotoğrafın sanatsal yanını görmeleridir. Fotoğraf çekmek kadar bakmaktır” diye konuştu.

ODTÜ Bursa Mezunlar Derneği yönetim kurulu Başkan Durmuş Büyüktuncel, Yeşim S. Ünsever, Cengiz Heycan, Sibel Kuzgun Akın, Rahine Yaren’den oluşuyor. Durmuş Büyüktuncel, “Derneğimizin  374 üyesi var.  Nilüfer 100. Yıl Mahallesi’nde derneğimizin arsasını aldık ve kendi binamızı yaptık. Hizmetlerimizi kendi binamızda sürdürüyoruz. Büyüktuncel  ODTÜ Bursa Mezunlar Derneği olarak sosyal etkinlikler düzenliyoruz. Ömer Ziya Topsakal’ın eğitmenliğinde fotoğraf kurslarımız var. Yoga ve briç etkinliklerimiz oluyor. Burs veriyoruz.28 bursiyerimiz var. Her ay dayanışma kahvaltısı ve söyleşi günleri düzenliyoruz. Kitap Kulübümüz var: Nova Okullar’na yaptığımız ziyarette okulun eğitime yaklaşımını, sanata ve kültüre verdiği önemi takdir ve beğeni ile karşıladık ” diye konuştu.