Nova’nın ödüllü akademisyeni: Barbaros Çetin

Nova’nın ödüllü akademisyeni: Barbaros Çetin

Nova’nın ilk mezunlarından Doç. Dr. Barbaros Çetin  ödüllerle pekiştirdiği akademik kariyerine Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi olarak devam ediyor.

Nova Okulları hakkındaki görüşlerini paylaşan Doç.Dr. Barbaros Çetin “1997 yılında Nova’nın ilk mezunuyum. Nova’dan mezun oldukta sonra  Ortadoğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’ne girdim. 2002 yılında mezun oldum. Daha sonra mastırıma başladım ve aynı bölümde araştırma görevlisi oldum. 2006 yılında Amerika’ya doktora  yapmaya gittim. 2009 yılında ODTÜ Kıbrıs Kampusu’nda Makine Mühendisliği Bölümü’ne öğretim görevlisi olarak döndüm. Daha sonra da Bilkent Üniversitesi’ne geçiş yaptım.  Kariyerimin başlangıcı ve en önemli noktası Nova’da aldığım eğitimdir” dedi. 

ROBOT OLMA ROBOT YAP!

Doç.Dr. Barbaros Çetin, geçtiğimiz yıllarda   “Robot olma robot yap” projesi ile Novalı öğrencilerle buluşmuştu. Öğrencilerin bilgisayar oyunlarından çıkıp oynadıkları oyunlara katkı sağlayan program yazan bireyler olmasının hedeflendiği eğitim için  Doç. Dr. Barbaros Çetin, “Vermiş olduğumuz bu eğitimin sonunda, tekerlekleri olan, duvarı olan mesafesini hesaplayan ve limitin altına indiğinde otomatik olarak duran bir robot programlamış olduk. Amacımız öğrencilere kodlamanın ne kadar basit olduğunu, bu işlerden korkmamaları gerektiğini göstermek. İlerde bu yeteneklerini geliştirip, güzel projelere imza atmalarını bekliyoruz” yorumunda bulunmuştu.

DOÇ. DR. BARBAROS ÇETİN’İN AKADEMİK BAŞARISI VE ÖDÜLLERİ 

Doç. Dr. Barbaros Çetin lisans (2002) ve yüksek lisans (2005) eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde, doktora çalışmalarını Vanberbilt Üniversitesi’nde (Nashville, TN, A.B.D.)  elektrokinetik taşınım ve biyomedikal uygulamalara yönelik çip-üstü-laboratuvar cihazlarında parçacık manipülasyonu konularında tamamladı.   Doktora sonrasında ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Makine Mühendisliği programında öğretim görevlisi olarak görev alan Doç. Dr. Çetin, 2011 yılında Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde  öğretim üyesi olarak göreve başladı ve o tarihten bu yana Bilkent Üniversitesi Mikro-akışkanlar-dinamiği ve Çip-üstü-Laboratuvar Araştırma Grubu yürütücülüğünü yapan Doç. Dr. Barbaros Çetin’in güncel araştırma konuları arasında mikro kanallarda elektrokinetik taşınım, sınır eleman yöntemiyle parçacık hareketinin benzetimlenmesi ve oluklu ısı borularının modellenmesi ve deneysel olarak karakterizasyonu bulunuyor. Genç bilim insanı Doç. Dr. Çetin’in akademik kariyeri sürecinde başarılı çalışmalarıyla layık görüldüğü ödüller ise şunlar:

“Bilkent Üniversitesi Eğitimde Üstün Başarı Ödülü (2015), Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü (2017), ODTÜ Prof. Dr. Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı Araştırma Teşvik Ödülü (2017) ve Bilimler Akademisi Genç Bilim İnsanı Ödülü (2018)”