Ömer Ziya Topsakal’dan Nova Spor Kulübü veli ve sporcularına ‘Hayata dair’ sunum

Ömer Ziya Topsakal’dan Nova Spor Kulübü veli ve sporcularına ‘Hayata dair’ sunum

Nova Spor Kulübü Koordinatörü Nizamettin Çakır velilerle buluşarak voleybol takım çalışmaları ve öğrencilerin gelişimi hakkında bilgi verdi. Ardından öğrenciler ile velilerin katıldığı etkinlikte Nova Spor Kulübü destekçisi ve fotoğraf sanatçısı Ömer Ziya Topsakal hayata dair geniş kapsamlı interaktif ve sinevizyon gösterileriyle zenginleşen bir sunum gerçekleştirdi.

Bazı konularda tecrübelerini paylaşmak istediğini belirten Ömer Ziya Topsakal “Emekli makine mühendisiyim. Emekli olduktan sonra hayatı nasıl dolduracağımı düşünürken fotoğrafı seçtim ve fotoğrafta ciddi bir yere geldim. Voleybol, Nizamettin Hoca ile tanışmadan önce benim için bir soru işaretiydi. Fakat kulüp kurulduktan sonra ciddi bir ilgi duydum. Şu anda voleybol konusunda az çok bilgi sahibiyim. A takımı kızlarımızın hepsini de tanırım. Bu takım daha iyi bir yere nasıl gelir, çocuklarımıza nasıl yardımcı olabiliriz diye kafa yoruyoruz. Bu kulübün kentin bazı imkanlarından yararlanması için Kent Konseyi’ne üye olduk. Oraya antrenman sahası için başvurduk. Hibe olarak da istemedik. Ücretini de ödemeye hazırdık. Ancak gelen yanıtta belediyenin takımlarına bile yeteri kadar yer bulunamadığı yer aldı. Yıldırım’da olma ihtimali vardı; oraya da çocukları götürüp getirmek sıkıntılıydı. Dolayısıyla bu çevrede, Nilüfer’de olması gerekiyordu” dedi.

ATATÜRK VE KURUCU DEĞERLER

Nova Okulları’nda hazırlanan Atatürk Anı Duvarı’nı anımsatan Ömer Ziya Topsakal “O anı duvarını da ben hazırladım.  Amacım çocuklarımızda bir şeylerin dikkatini çekebilmekti. Bakıyorsunuz ama ne kadarını algılıyorsunuz. Görmek ve algı başka bir şey. Algı bir yere dikkat çekmektir. Beyin bir takım şeyleri alır, şekillendirir. Konuya her yerde olduğu gibi burada da şimdi de Atatürk ile başlamak lazım. İkinci kattaki Atatürk Panosu’na gidin bakın. Oradaki fotoğrafların altında yazan sözler düşünülmesi gereken şeylerdir. O duvara bakarak Atatürk ile ilgili belli noktaları anlayabiliriz. Atatürk’ü anlamak çok da iyi bilmek lazım. Hindistan’ın kuruluşunu sağlayan Gandi, aslında bir düşünürdür ve der ki ; ‘Mustafa Kemal İngilizleri yenmeden önce, İngilizleri Tanrı sanıyordum.’ Atatürk’ün dehasını dünyada pek çok lider takdirle karşılamıştır” diye konuştu.

Ardından da Atatürk’e,Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarındaki büyük değişime, Atatürk’ün fikirlerine dair art arda video gösterimini paylaştı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerini, Atatürk devrimlerini hatırlatan Ömer Zi8 saya Topsakal’ın sunumunda Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınına verdiği değer de yer aldı.

Kurtuluş Savaşından öncesi ve sonrası Türk kadının gelişimini paylaşan Ömer Ziya Topsakal, Kadınlar konusunda bugün nerede olunduğunu sorguladı.  Topsakal, Dünya Kadınlar Günü’nün aslında bir farkındalık ve anma günü olduğunu hatırlatarak “19. yüzyılda hak aradıkları için fabrikada yakılarak öldürülen kadınların anısına düzenlenmiştir” dedi.

BAŞARIDAN AYIN DÖNÜŞÜNE VE ANADOLU MEDENİYETLERİNE

Ömer Ziya Topsakal “Hayata Dair” sunumunda “Başarının bedelini bir dönem ödemeyenler başaramamanın bedelini bir ömür boyu öderler” diye başlayan bir sinevisyonu paylaştı.

Ardından öğrenci ve velileri cep telefonu konusunda uyaran Topsakal “Hepinizin elinde bir telefon var. Telefon tutkunları şunu bilsinler. 6 kilogram ağırlığındaki başınızı 60 derece eğdiğinizde burnunuza 27 kilo yük biner. Bilhassa cep telefonlarına eğilip bakarken bunu hatırlayın. Boyun fıtığına davetiye çıkarmayın” şeklinde konuştu.

Salondaki çocuklara “Ay niye döner? Dönüyorsa niye ayın hep aynı tarafını görüyoruz?” sorusunu yönelten Ömer Ziya Topsakal fizik bilimine atıfta bulunarak şunları söyledi:

“Fiziki olarak uzayda hiçbir cismi durağan tutamazsınız. Mümkün değil Ay kendisinin ve dünyanın etrafında döner. Dünya güneşin etrafında döner. Güneşin de döndüğün bir sistem vardır. Ama biz dünyada sadece ayın bir yüzünü görürüz.”

Ardından gösterime giren videoda ayın kendi etrafında tam tur dönmesi için geçen süre ile dünyanın etrafında tam tur dolanması için geçen sürenin aynı olduğu bu nedenle de sadece bir yüzünü görüldüğü bilgisine yer verildi. Videoda yer alan bilgide Eğer Ay, hiç dönmüyor olsaydı en azından her turda bir defa tüm yüzeyini görebilirdik. 2 katı hızla dönüyor olsaydı, her turda bütün yüzeyini birden fazla kez görebilirdik” denildi.Etkinlik Anadolu medeniyetlerinin yer aldığı bir video sunumuyla sona erdi.

KISACA NOVA SPOR KULUBÜ

 

Nova Okulları tarafından kurulan Nova Spor Kulübü bünyesinde 9 yaş ile 17 yaş arasında 100’e yakın sporcunun olduğu 7 ayrı kategoride takım bulunuyor.  Nova Spor Kulübü Bayan Voleybol takımları Marmara bölge birinciliği, Bursa birinciliği ve 2. Ligde 8’inci olarak önemli başarılara imza attı. Nova Spor Kulübü bünyesinde ayrıca erkek basketbol takımı da var. Nova Spor Kulübü . Okulumuzdaki spor faaliyetleri antrenör Nizamettin Çakır koordinatörlüğünde yürütülüyor.