Nova Okulları Tohum Takas Şenliği’nde

Nova Okulları Tohum Takas Şenliği’nde

Nilüfer belediyesi ile Nilüfer Kent Konseyi’nin İhsaniye Kapalı Pazaryeri’nde düzenlediği geleneksel Tohum Şenliği’ne katılan ve kendi ürettiği ata tohumlarının takası için stant açan tek eğitim kurumu Nova Okulları oldu.

Nova Okulları kurucusu Canan Topsakal, Bitki Bilimi ve Fitoterapi Eğitmeni Nida Kuman ve Okul öğrencilerinin hazır bulunduğu Tohum Takası Şenliği’nde öğrenciler, Nova Ekobahçe’de kendi ektikleri ve hasadını yaptıkları çeşitli sebzelere ve aromatik bitkilere ait ata tohumlarını isteyen herkese ücretsiz dağıttılar.

Nova Okulları Kurucusu Canan Topsakal, Nova Fen ve Anadolu Lisesi’nde; 9. ve 10. sınıflara Bitki Bilimi ve Fitoterapi dersi verildiğine dikkat çekerek “Okulumuzda oluşturulan Ekobahçe’de öğrencilerimiz çeşitli sebze ve aromatik bitkileri tohumlarını ekmiş, yetiştirmiş, hasadını yaptıkları ürünlerin bir kısmından ise yeni ata tohumları elde etmiştir. Bu ata tohumlarıyla da Tohum Hasat Şenliği’ne katıldık” dedi.

‘YIL BOYUNCA ÜRETTİĞİMİZ TOHUMLARI TAKAS ETTİK!’

Her ülkenin o ülkede yaşayanların beslenmesini sağlayacak düzeyde tarımsal üretimi ve tohumu sağlamak zorunda olduğuna vurgu yapan Topsakal “Bu bağlamda, öğrencilerin ilkokuldan itibaren tarım ve bitki dersi görmeleri, sağlıklı gıdanın farkına varmaları, sürdürebilir bir yaşam döngüsü için çok önemlidir. Küresel ısınmanın ve savaşların dünyamızı tehdit ettiği bu dönemde herkesin el ele vererek ürettikleri tohumları takas ederek, kırsal alanda tarım alanlarında, kentlerde bahçelerinde hatta balkonlarında, nerede bir karış toprak varsa orada bitki üretimi yapması teşvik edilmelidir.
Bugün biz Nova Okulları olarak bunun bilincindeyiz. Nova okulları olarak tohumun bir ülkenin bağımsızlığında önemli bir yer teşkil ettiğinin farkındayız. Öğrencilerimizle birlikte, tohum takas şenliğinde, bütün yıl boyunca ürettiğimiz tohumları halkımıza dağıtırken, öğrencilerimizin gözlerindeki ışıltı görülmeye değerdi. Üretmenin ve paylaşmanın keyfini yaşayan öğrencilerimiz ellerindeki 500 poşet tohumu 15 dakikada bursa halkına dağıttılar” diye konuştu.

Bitki Bilimi eğitmeni Nida Kuman ise “Ata tohumları çok önemli; dışa bağımlı olmayan sürdürülebilir tarım anlamına geliyor. Bugün bir hayalimi gerçekleştirmiş olmaktan dolayı mutluyum. Nova Okulları olarak öğrencilerimiz kendi ürettikleri bitkisel ürünlerin tohumlar ile bu şenlikte yer aldılar” dedi.