Nova Ekobahçe’de ‘Tohumdan fideye, fideden toprağa’

Nova Ekobahçe’de ‘Tohumdan fideye, fideden toprağa’

Nova Okulları’nda Bitki Bilimi ve Fitoterapi dersi kapsamında oluşturulan Ekobahçe’de toprak, tohum ve bitki ile buluşan Nova Okulları öğrencileri şimdi de yetiştirdikleri fideleri toprağa dikmeye hazırlanıyor.

2021 yılından buyana Bitki Bilimi ve Fitoterapi derslerine giren eğitmen Nida Tümer Kuman baharla birlikte ivme kazanan bitki yetiştirmeye yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi. “Ekolojik bahçemizde ekim dikim ön hazırlıklarına başladık” diyen Kuman öğrencilerle birlikte hayata geçirdikleri çalışmaları şöyle özetledi:

“2021 yılından edindiğimiz tecrübe ile daha fazla güneş alan bitki yetiştirebileceğimiz alanlar oluşturduk. Mevcut ekobahçemizdeki bitki yataklarının otlarını temizledik. Toprağını çapaladık. Tırmıkla düzelttik. Gübresini ilave ettiğimizde tohumlarımız ve fidelerimiz için ekim dikime hazır hale getirdik. Perlitli torflu toprakla viyollerimizi ve kaplarımızı doldurduk. Spreyle su püskürterek toprağı nemlendirdik. Yani tohumlarımızı ekeceğimiz ortamı hazırladık. Toprağı Tava getirdik.”

“Neler neler ekmedik ki” diyen Nida Tümer Kuman sözlerini şöyle sürdürdü:

“Domates, biber , patlıcan, mısır, kabak çeşitleri, hıyar, kudret narı. En önemlisi de tohumlarımız hibrit değil, ata tohumları. Hibrit tohumlardan oluşan bitkilerden tohum alamıyorsunuz.Yani en beğendiğimiz ürünlerin tohumunu alabileceğiz. Butohumların bir kısmını, yeniden ekebilmek için saklayacağız. Bir kısmını Nilüfer Belediyesi Tohum Takas Şenliği’nde yaptığımız gibi paylaşacağız.”

Çeşitli kaplara ektikleri bazı bitki tohumlarının ise 15 günde çimlenmeye başladığını anlatan Kuman, “Öğrencilerimiz hem şaşırdı hem de sevindi” diye konuştu.

Nida Kuman ve öğrencileri 2021-2022 eğitim öğretim döneminde sonbahar ve kış aylarında tohumları  kurutma, toz haline getirme, turşu ve zeytin kurma, buğdaydan B vitamini çıkarma; kudret narından propolisli şifalı macun oluşturma; doğal öksürük şurubu yapma gibi sınıf ortamında teorik derslerin yanı sıra çeşitli uygulamalar yapmışlardı.