NOVA FEN VE ANADOLU LİSESİ

Nova Fen ve Anadolu Lisesi’nde eğitim ilk 2 yıl ve ikinci 2 yıl olarak ayrılmıştır. İlk iki yılda öğrencilerimiz akademik eğitimlerinin yanı sıra kültürel ve sosyal alanlarda yetiştirilirler. 9 ve 10. sınıf öğrencileri haftalık 45 saatlik eğitimlerinin 10 saatinde kur sistemi ile İngilizce öğrenirler. Fen lisesinde ve Anadolu lisesinde her öğrenci İngilizce öğrenmek konusunda aynı sistemde çalıştırılır.

PROJE EĞİTİMİ ZORUNLULUKTUR

Fen lisesinde ve Anadolu lisesinde olan alan her öğrenci proje eğitimi almak zorundadır. Anadolu Lisesi öğrencileri sosyal projelere imza atarken Fen Lisesi öğrencilerinin robotik ve biyoloji alanında proje yapmak istedikleri gözlenmiştir.9.  ve 10. sınıfta fen dersleri laboratuarlarda uygulamalı olarak yapılmaktadır.  Bu uygulamada kullanılan yönergeler öğrencilerin proje üretmesine yardımcı olmakla beraber aynı zamanda ortak iş üretebilme becerisine de katkı sağlar.

ÖĞRENCİNİN EKSİĞİ GELİŞTİRİCİ SİSTEMLE AŞILIR

Matematik 9. ve 10. sınıfta haftada 8 saatlik eğitimle önemli bir yere sahiptir. Matematik konusunda temel eğitim tekrarlı sistemle öğretilir. Öğrencilerimiz 9. sınıfta eksik kaldığı konularda öğretmenleri tarafından geliştirici eğitime alınırlar. 10. sınıfta ise 8 saatlik matematik dersinin haftada 2 saatlik bölümü 4 kişilik masa başı dersleriyle takviye edilerek her öğrencinin matematik temeli atılır.

11. SINIFTA AKADEMİK EĞİTİME DÖNÜŞ

12 ve 10. sınıf öğrencileri haftada 2 saat yazılım dersi alarak algoritma kurgusunu öğrenmeye erken yaşta başlar. Elbette Türkçe konusunda yalnızca Türk dilinin özelliklerini öğretmekle yetinmeyen Nova Okulları aynı zamanda okuma derslerinde öğrencilerin yılda belli sayıda kitap okumasını sağlar. 11. sınıfta başlayan ikinci iki yıllık eğitim planında öğrencilerimiz beden dersleri dışında yalnızca akademik eğitime dönerler. Yaş olarak da belli olgunluğa erişen gençler artık üniversiteye hazırlık çalışması sorumluluğunu isteyerek üstlenirler.

‘HER ŞEY ZAMANINDA GÜZELDİR!’

11. sınıf müfredatlarının inceleyenler bilirler ki lise seviyesinde “Fizik, kimya, biyoloji,  Türk dili ve edebiyatı” tam kapsamlı olarak anlatılmıştır. Matematikte ise limit, türev, fonksiyon, logaritma, trigonometri konuları yanında integralin de yolu açılmaya başlar. Kısacası “Her şey zamanında güzeldir” atasözü hatırlanır ve öğrencilerin dudaklarına buruk bir gülümseme yerleşir. 11 sınıfta en sık duyduğumuz cümle şudur; “ Hocam valla yetişmiyor”.  Oysa cevap basittir; “Yetiştirmeyi öğreneceksin. Daha az uyuyacaksın daha sistemli çalışacaksın ve yetiştireceksin!”

HİÇ ANLATILMAMIŞ GİBİ SİL BAŞTAN ANLATILIR

12. sınıfta bütün dersler hiç anlatılmamış gibi baştan başlanır ve 4 yıllık akademik müfredat sıfırdan anlatılır. Zordur 12. sınıf. Kolaya kaçamazsınız. Öğrencinin geceleri 9’a kadar okulda kalması; cumartesi okula gelmesi ve yaklaşık 50 kitaptaki soruları bitirmesi gerekir. Ayrıca test tekniğini iyi öğrenmenin yanı sıra sınavda sakin kalmayı başarması şarttır. Velhasıl sınav öğrenciyi büyütür.

Ve yılsonuna ulaştığımızda anne ve babaların bizlere teslim ettiği çocuklar, ülke yönetiminde söz sahibi olacak gençler olarak podyuma çıkar diplomalarını alırlar.