“Balat’a taşındık”

“Balat’a taşındık”

Eğitim ve öğretimi dijital teknolojiden de destek alarak Z kuşağının ihtiyaçlarına göre sürekli güncelleyen Nova Okulları Balat’taki yeni binasına taşındı.

Çeyrek yüzyıllık dershane deneyimini Nova Fen ve Anadolu Lisesi’ne taşıdıklarını belirten Nova okulları kurucusu Canan Topsakal “30 yıllık eğitim yolculuğumuzu bundan böyle Balat’taki yeni hizmet binamızda sürdüreceğiz” dedi. Son yıllarda daha geniş bir kampus ihtiyacının ortaya çıktığını anlatan Canan Topsakal sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nihayet konumu ve donanımı yeterli olan bir bina bulduk. Okulumuz 5 bin metrekarelik kapalı alana ve yeterli açık alana sahip. Nova Okulları Balat kampusu Bursa’da butik lise olarak eğitim verecek.  Balat Kampusu’nda spor salonu, yüzme havuzu, laboratuvar, konferans salonu ve çalışma salonları gibi okulun tüm ihtiyaçlarını karşılayacak tüm akademik ve sosyal donatılar mevcut.”
Nova Okulları’nın spora verdiği önem ve katkıyı da gündeme getiren Canan Topsakal “Balat’taki kampus, Nova Spor Kulübü’nün iyi donanımlı spor salonu ihtiyacını karşılıyor. Çok sayıda lisanslı sporcumuz var. İkinci ligde oynayan oldukça başarılı bayan voleybol takımımız var. Aynı zamanda Bursa’da okullar arası voleybol turnuvalarında defalarca birinci olduk. Sporun her alanında faaliyet göstermeyi öğrencilerimizin kişisel gelişimi için çok gerekli buluyoruz” diye konuştu.

Nova Okulları’nın olmazsa olmazlarını sıralayan Canan Topsakal “9’uncu ve 10’uncu sınıflarda İngilizce matematik ve Türkçeyi; 11’inci ve 12’inci sınıflarda ise akademik çalışmayı çok önemsiyoruz. Özellikle 11. ve 12. sınıflarda önceki yıllarda İki kişilik bireysel masa başı çalışmaların üniversite başarısını artırdığını gözlemledik. 2020-2021 eğitim öğretim döneminde özel bir yazılımla öğrencilerin sınav değerlendirmelerinden hareketle eksik kaldığı konuların saptanıp kişiye özel kitaplarla desteklendiği sistemi uygulamaya başladık. Çok verimli olduğunu gördük” dedi.

Nova Okulları Balat Kampusu’nda yaparak öğrenme modelini daha rahat uygulanabileceğine dikkat çeken Canan Topsakal Z kuşağının edindiği becerilerin gelecekte onlar için çok önemli olacağını vurguladı. 2 bin yıl önce 20 yıl olan ortalama insan ömrünün günümüzde 82 yaşa kadar çıktığını, bilim insanlarının Z kuşağı için 120 yıl ortalama yaşam süresi öngördüklerine dikkat çeken Canan Topsakal “Z Kuşağı 20 yıl çocukluk ve gençlikten sonra 70 yıl aynı işi yapabilecek mi? 70 yıl önce olan pek çok meslek artık yok. Günümüzde bile işlerden çoğunu robotların üstlendiği bir üretim modeline geçildi. Yakın bir gelecekte 5G Teknolojisi ile Türkiye’deki bir doktorun Çin’deki bir robota bağlanarak beyin ameliyatı yapması gerçekleşebilecek. Z kuşağından ülke olarak faydalanmak için onlara marka yaratma alanları açılması gerekiyor. Okullarda proje eğitim derslerinin de olması şart.  Ülkemizin, önümüzdeki yıllarda proje ve marka yaratma eğitimi almış öğrencilerin katacağı artı değere ihtiyaç var. Diplomaların değil becerilerin iş yapacağı bir çağa evrildik. Eğitim sistemlerinin de buna göre güncellenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. Canan Topsakal “Nova Okulları olarak tekrara düşmeden Z kuşağının gereksinimlerine göre kendimizi güncelleyerek ezberleri bozuyoruz. Bu yıl güncellemeye okul binamızı da dahil ettik” dedi.

Nova Fen ve Anadolu Lisesi’nin yeni adres şöyle:

Balat Mahallesi, Baki Sokak, No: 12 16120 Nilüfer / Bursa-  İletişim: 0 533 594 47 85