Serkan Duru; ‘Odaklan, harekete geç!’

Serkan Duru; ‘Odaklan, harekete geç!’

Nova Okulları’nda düzenlenen söyleşiye katılan Bilgi Üniversitesi Bursa Tanıtım Sorumlusu Serkan Duru “Odaklan, Harekete Geç” konusunu gündeme getirdi.

İnteraktif olarak gerçekleşen söyleşide hayatta başarıyı yakalamış yazar, bilim insanı ve sanatçılardan örnek veren Serkan Duru, bazı fotoğrafları videoda göstererek kime ait olduğunu sordu ve öğrencilerin birbirlerine dönerek mesleğini tahmin etmelerini istedi. Yönetmen Ahmet Uluçay’ın fotoğrafını gören öğrenciler meslek olarak balıkçı, yazar ve kahveci, zanaatkar tahminlerinde bulundu. Serkan Duru, Tepecik köyünde kamyon muavinliği ve inşaat işçiliği yapan Ahmet Uluçay’ın ödüller kazanan kısa filmlerinden sonra Karpuz Kabuğu’ndan Gemiler Yapmak isimli uzun metrajlı filminin pek çok ödül kazandığına dikkat çekerek “İstanbul Film Festivali’nde ‘En İyi Film’, Ankara Uluslararası Film Festivali’nde ‘Umut Veren Sanatçı’, Karadeniz Film Festivali’nde ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Film’, Uluslararası Selanik Film Festivali’nde ‘Özel Mansiyon’, Montpellier Akdeniz Filmleri Festivali’nde ‘En İyi Film’, Uluslararası San Sebastian Film Festivali’nde ‘Jüri Özel Ödülü’nü de kazandı.  Hastalandı ve erken kaybettik. Kısa sanat yaşamına büyük başarılar sığdırdı” şeklinde konuştu.

Ardından Yüzbaşı Ahmet Atman’ın hayatını anlatan Serkan Duru “Kendisi Mareşal Fevzi Çakmak’ın yaveri. Atatürk ile birlikte İzmir’e ilk giren askerler arasında yer alıyor. Mustafa Kemal Atatürk ona ‘Sen at  yetiştir’ diyor ve böylece at yetiştirmeye başlıyor.  1934’te soyadı yasası çıkınca at adam, Atman soyadını alıyor. İlk Gazi koşusunu Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü ile beraber izliyor. At yetiştiriyor. Oğlu Özdemir Atman İnşaat mühendisi. İş insanı. Ama bir atın doğumundan ölümüne at fizyolojisini biliyor. Kızı Esin Atman Zembilci de kendi atıyla yarışan ilk jokey. Şampiyon filminden bilirsiniz. Jokey Halis Karataş’ın bindiği Bold Pilot, 1997’de Gazi koşusunda yıllarca kırılamayan bir derece yaptı. Bir liderin 1927’de söylediği sözler hala uygulanıyor” dedi.

 

Richard Bach’ın Martı adlı eserine değinen Serkan Duru ardından bir kaza sonucu felçli kalan ve ailesi tarafından pek çok sporla tanıştırılan okçulukta karar kılan Gizem Girişmen’in 2008’de Avrupa, iki ç2009’da ise   şampiyonu olduğunu anımsatarak “Doğru zamanda doğru karar vermek başarıyı getiriyor” diye konuştu. 1995’te Matematik Profesörü Ali Nesin’in Türkiye’ye döndüğünü ve 1996’da Bilgi Üniversitesi’nin Matematik Bölümü’nü kurduğunu anlatan Serkan Duru 2018’de Dünya Matematik Birliği tarafından matematiğin Oscar’ı olan bir ödül aldığını ancak bunun basında yeterince yer bulmadığını anlattı. Duru, Ali Nesin’in İzmir’de kurduğu matematik köyünden de söz etti. Serkan Duru sözlerine şöyle devam etti:

“Canan Dağdeviren. 28 yaşında yenilenebilir kalp pilini buldu. Dedesinin 28 yaşında kalp krizinden öldüğünü öğrendiğinde ’28 yaşında bu işi çözeceğim’ dedi. Ve tam da o yaşta bu işi çözdü. 11 yaşındayken fizikçi Prof. Dr. Erdal İnönü’yü kitap fuarında ziyaret ediyor. Erdal İnönü ona “Ben temel bilimle ilgileniyorum, fizikle. Dünyayı değiştirecek iki bilim var, biri fizik, diğeri kimya’ diyor. Erdal İnönü’nün iki ciltlik fizik kitabını okuyor. Türkiye’de fizik okudu. Harvard’tan kabul aldı. Ben Gemlik’te doğdum. Dedem emeksiz yemek olmaz, derdi. Anlamazdık. Büyüyünce anladık. Türk gençilği kendisine güven duysun. Çalışsın. Başarı geliyor. Bakın bu fotoğrafa, Zuzanne Caputova. Slovakya Cumhurbaşkanı. Seçimlerde ‘tek başına kalsam bile yolsuzlukla mücadele edeceğim’ diyor. Ve partisinden tek kişi meclise seçilmedi. Zümran Ömür Kars’ta peynircilik müzesi kurdu. O zirai atık olmayan tertemiz sütlerden peynir yapıyor. Aklına koydu, azmetti, başardı. Cem Seymen, Ankara’da turizm okuyor. Amerika’ya mastır yapmaya gidiyor. ABD’de garsonluk yapıyor. New York’ta siyaset ve iletişim dersi alıyor. Türkiye’ye döndükten sonra da İngiliz Dili ve Edebiyatı’nı bitiriyor. Televizyonda Para Dedektifi programı yapıyor. Cem Seymen diyor ki, ‘Başka bir dünya mümkündür. Bu topraklarda binlerce yıldır tarım yapılıyor. Hollanda 2018 yılında tarımda 107 milyar dolar ihracat yaparken aynı yıl Türkiye 17 milyar dolarlık ihracat yapıyor. Hollandalı bir genç, 1 Euro’luk bir üründen nasıl 10 Euro’luk bir gelir elde ederim, diye bakıyor. Biz neden yapmayalım?”

 

Ataman Özbay’ı anlatan Serkan Duru “Lise yıllarında çalışıyor. Üniversiteyi kazanıyor. Yer kirası ve bir öğün yemek bursu alıyor. Şehrin en ucuz otelinde kalıyor. Kaldığı yerde kalorifer arızalanıyor. Kaloriferci de hasta. Onu kendi odasına yatırıyor, nasıl yakılacağını tarif ettiriyor. Gidip uğraşıyor ve kaloriferi yakıyor. Zira orada pek çok kişi kalıyor. O arada otelin sahibi geliyor. Ataman Özbay’ın üstü başı kömür içinde. ‘Sen kimsin?’ diye soruyor. ‘Öğrenci olduğunu, otelde kaldığını, kaloriferi yakacak kişi hasta olduğu için kendisinin yaktığını anlatıyor. Adam ‘Sen yalan söylüyorsun’ diyor. Odasına götürüp ateş içinde yatan kaloriferciyi gösteriyor. Otel sahibi  kaç aydır orada kaldığını soruyor, “3 aydır kalıyorum. En ucuz otel burası, mezun oluncaya kadar kalacağım’ diyor. Otel sahibi ‘Senin üstüne vazife değildi. Gittin kaloriferi yaktın. Diğer insanlar üşümesin diye. Sen mezun olana kadar burada kal. Sabah ve akşam yemeğin de benden’ diyor. Ataman Özbay 65’tan fazla ülkeye ihracat yaptığı firması Ünibaby’i yabancı firmalar daha çok para vermesine rağmen Türk firması olsun, diyerek Eczacıbaşı’na sattı. İsteyince oluyor. Beş parasız bir üniversite öğrencisinden dünyaya ihracat yapan başarılı bir iş insanına giden bir yol var.”

Serkan Duru, söyleşide 12 yaşındaki Trabzonlu atlet Hilal Coşkuner’in favori olduğu koşuda düşen arkadaşına yardım ettiği için şampiyonluğun ardından 2006 yılında Dünya Fair Play Ödülü’ne aday gösterildiğini ve Messi’nin de adaylığına karşın ödülün ona verildiğini anlatarak “Bazen puanınız yetmez, bazen de mezun olursunuz torpiliniz yetmez. Ama asla vazgeçmeyin. Amy Cuddy, üstün zekalı, 17, 18 yaşında trafik kazası geçiriyor ve IQ’su 2 puan düşüyor. Artık senden bir şey olmaz deniyor. Artık giremezsin dedikleri Harvard’a giriyor ve psikolog oluyor.”

Öğrencilere seslenen Serkan Duru; “Karar verin, harekete sosyal geçin, odaklanın, başarırsınız” mesajını verdi. Bilgi Üniversitesi’nin Nova Okulları’na yüzde 20 indirim sağladığını, ilk 3 tercihi arasında Bilgi Üniversitesi varsa bu oranın yüzde 25’e çıktığını anlatan Serkan Duru,  “Bunlar ÖSYM bursu ile birleşen burslar. Ebeveynleri öğretmen ise yüzde 10 kardeşi okuyor ya da mezun ise yüzde 10 indirim daha var. Burs başvuruları Mayıs ayında sona erecek. Bilgi Üniversitesi’nde Gastronomi, Dijital Oyun Tasarımı gibi bölümler de var “diye konuştu.